Öppet möte: Kapitalism och psykisk ohälsa
Tid: torsdag 10 december 18:00
Plats: Online
Den psykiska ohälsan ökar snabbt i Sverige, särskilt bland ungdomar. I ett samhälle där det råder arbetslöshet, där löner och villkor attackeras, och miljöförstöringen hotar planetens framtid, är det naturligt att många inte ser ljust på framtiden.
Vissa skyller endast på individen och bortser från de samhälleliga problemen. De angriper bara symtomen och inte orsaken. När allt inflytande över samhället domineras av en liten minoritet på toppen är det inte konstigt att folk känner sig isolerade från omvärlden. Vi måste radikalt förändra samhället i grunden för att göra oss av med depression, ångest, och all annan psykisk ohälsa! Vi måste kämpa för socialism!
Välkommen på detta möte med Marxistiska studenter!
P g a de rådande restriktionerna kommer mötet att hållas online med programmet Zoom. Anmäl dig här om du vill delta, så skickar vi länken till dig: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfbG0KDdPG30la0UaESPxcq2gt6DPPRCngoiPni2P4MxBX2qg/viewform?fbclid=IwAR2vY2ATFNGDhP_wcfQQPBSYJboM3BV9W5-6mu-PicCLxgnBOtZg08lLZF8
Datum: torsdag 10 december
Tid: 18.00
Plats: Online (Zoom)
Inga förkunskaper krävs. Anslut gärna 17.45 så kan vi lösa eventuella tekniska problem.